Rehvide kulumise juhtimine | Autoekspert

4
Rehvide kulumise juhtimine |  Autoekspert

Ühendkuningriigis on turvise minimaalne seaduslik sügavus (turvise külje kõrgus rehvi põhjast kõrgemal) 1,6 mm üle rehvi keskmise kolme neljandiku. Uuena on tüüpilise rehvi mustrisügavus 8 mm.

Tootjad ja liiklusohutusorganisatsioonid soovitavad aga turvise minimaalseks sügavuseks 3 mm. Madal mustrisügavus suurendab märkimisväärselt märja ilmaga peatumiseks vajalikku vahemaad. 3 mm puhul kulub 50 miili tunnis puhkeolekuni 113 meetrit, kuid 1,6 mm puhul suureneb see 151 meetrini. Lisaks võidakse teid trahvida kuni 2500 naelsterlingi suuruse trahviga, kui see on alla seadusliku taseme, ja saate oma litsentsilt karistuspunkte.

Laialdaselt aktsepteeritud viis turvise sügavuse testimiseks on sisestada 20p münt turvisemustri ja ümbermõõdu erinevatesse kohtadesse. Kui mõni mündi velg on nähtav, tuleb tõenäoliselt rehv vahetada.

Kui kaua peaks rehv vastu pidama?

See sõltub sellest, kuidas autoga sõidetakse, kuidas rehve hooldatakse ja ka rehvide kvaliteedist. AA andmetel peaksite tavalistes sõidutingimustes esiveolise auto esirehvidest välja sõitma vähemalt 20 000 miili (tavaline enamiku autode puhul). Tagarehvide puhul võib see olla kaks korda suurem – umbes 40 000 miili.

Kõik eelnev kehtib bensiini- ja diiselmootoriga autode kohta. Kas raskemate elektriautode rehvid kuluvad varem ära? Ei. Nende rehvid on loodud spetsiaalselt aku lisaraskuse jaoks, millel on spetsiifiline kummisegu, suurem külgseina, turvise ja soone tugevus. Kwik Fit ütleb, et hiljutiste uuringute kohaselt kuluvad tavalised rehvid tegelikult 30% kiiremini kui nende elektrisõidukite kolleegid.

Alarõhk kahjustab rehvi struktuuri, kuid ülepumbatud rehvid kuluvad varem. Nende kokkupuuteala teega on väiksem, mis suurendab peatumisteekonda ja vähendab haarduvust, samuti kulub rehvi keskosa palju rohkem, mis toob kaasa lühema eluea.

Eeldusel, et need kõik on seatud samale õigele rõhule ja on õigesti joondatud; rehvid kuluvad sama kiirusega olenevalt sellest, kas need on esi- või tagumised.

Kui mootor veab esirattaid, kuluvad esirattad varem, kuna need nii autot kaasa tõmbavad kui ka roolimiseks ja parkimiseks pööravad. Esirehvid võivad üldiselt ka kiiremini kuluda rataste joondamise probleemide tõttu, kus auto ei sõida otse, kuna rool ja vedrustus on löögi saanud.

Tagaveoga autodel puudub juhtimine (peale mõned autod, millel on piiratud tagaroolimine), seega kulub vähem. Nelikveolistel autodel võib esikomplekt siiski kiiremini kuluda kui tagumised.

Kui esirattad ei ole joondatud, olles tavaliselt vastu äärekivi, kuluvad need kiiremini nii välimine kui ka sisemine serv. See võib juhtuda ka siis, kui omanikud kohandavad autosid vedrustuse muutmise teel sõidukõrgust alandama. Spetsialist peab rehvid ümber joondama.

Kas peaksite oma auto rehve vahetama?

Ajal, mil paljud inimesed tegid oma autohooldust ise, oli tavaline, et rehvide kulumise ühtlustamiseks “pöörleti” esi- ja tagarataste komplekti, kuid tõenäoliselt teevad seda praegu vähesed meist.

Rehvitootja Pirelli ütleb, et tavalistes sõidutingimustes tuleks rehve vahetada iga 5000–8000 miili järel. Kui teil on probleeme joondamisega, tasakaaluprobleeme või muid rehvikahjustusi, on kõige parem selle probleemi lahendamisel ka rehve ümber pöörata.

Rehve tuleb pöörata kindlas kombinatsioonis, mitte juhuslikult. Teie sõiduki parim muster sõltub selle jõuülekandest. Näiteks esiveoliste sõidukite puhul X-muster, kus iga rehv liigub diagonaalselt risti.

See aga eeldab, et teie rehvid on esi- ja tagarehvid ühesuurused. Teie rehvid peavad olema ka “ühesuunalised”, mis tähendab, et neid saab paigaldada kas vasakule või paremale rattale, kui vahetate need auto ühelt küljelt teisele. Suunatud rehve saab pöörata auto samal küljel eest taha, kui need on nii ees kui ka taga ühesuurused.

Enamikul autodel on ühesuunalised rehvid, mis on kõikjal ühesuurused, nii et mis tahes rehvi saab paigaldada mis tahes veljele ja sõita auto igasse nurka. Mõnel jõudlusautol võivad siiski olla tagarattad, mis on esiosast suuremad ja/või laiemad, nii et te ei saa neid pöörata. Suunatud rehvimustrid olid 1980. ja 1990. aastatel populaarsed suure jõudlusega autodel, kuid tänapäeval on need vähem levinud.

Kas teie rehvid on liiga vanad?

Kui teie autoga ei sõideta palju, on võimalik, et rehvid vajavad väljavahetamist pigem vananemise kui kulumise tõttu. Vanusega seotud kahjustused on tavaliselt tavalisemad haagissuvilate või haagiste rehvidel, eriti kui need jäetakse õue päikese ja vihma kätte.

AA soovitab kontrollida, kas 4 või 5 aasta vanuste rehvide külgseintel pole pragusid, kui teie auto on pargitud väljas. Saate teada, kui vanad teie rehvid on, kui kontrollite rehvi küljel olevat koodi.

DOT-numbrite jada lõpus on 4-kohaline numbrikood. Näiteks 1018 tähendab 2018. aasta 10. nädalat. MOT-testi ajal üle kümne aasta vanad rehvid on ebaõnnestunud, kui need on mõnel juhitaval esiteljel.

Loe rohkem:

sarnased postitused

Leave a Reply