Tänapäeval kuuleme palju sellest, kuidas elektrilised ja autonoomsed sõidukid võiksid pakkuda põnevaid võimalusi autodisaini värskete ja uute lähenemisviiside uurimiseks. Hiljuti avaldatud intervjuus ühe nende disainijuhiga on autotootja toon, mis tabab suurejoonelisust, positsioneerida eelmise aasta oktoobris Tokyo autonäitusel esitletud crossoveri Nissan Ariya kontseptsiooni kui sammu selles suunas. .
Kuid kahjuks jääb teostus puudu.

Mul pole mingit naudingut anda selline hinnang Nissani innovatsioonikatsele, autotootja, keda ma ei imetlen mitte ainult legendaarsete sõidukite, nagu klassikalised 240/260/280 Z autod, suurepärast pärandit Skylinesi hiilgavate põlvkondade jaoks ja muidugi GTR-i jaoks, aga ka nende praeguse koosseisu heledamate kohtade jaoks.
Nissan väärib kiitust ka jätkuva pühendumuse eest sedaanide ja sportkupeede tootmisele keskkonnas, kus Detroit on klammerdumas pettekujutlusesse, et kõik USA-s tahavad kas pikapi või crossoverit. Lisaks pakuvad nad koos Versaga korraliku kvaliteediga uute autode valikuid algtaseme või piiratud eelarvega ostjatele.
Aga siis on see Ariya asi.
Võib-olla oleks Nissanil olnud parem lähenemine kontseptsiooni positsioneerimisele tagasihoidlikumalt, järgides joont: „Siin võiks meie arvates välja näha meie järgmise põlvkonna elektriline crossover koos mõne täiustatud sõiduki intelligentsuse tehnoloogiaga. ”
Seda nad siiski ei teinud.
Selle asemel üritab Nissan esitada küsitavat väidet, et Ariya kontseptsioon on midagi julget ja mängu muutvat.
Kui arvate, et ma liialdan, siis pange tähele, et 22. oktoobri pressiteates, milles kuulutati Nissan Ariya kontseptsiooni, iseloomustas Nissan Ariya kui “välimust, mis annab märku brändi disaini täielikust taasleiutamisest”.
Võtke hetk ja lihtsalt vaadake seda. Kas see pole lihtsalt natuke venitus? Või võib-olla tore?
Nagu programmi disainidirektor Giovanny Arroba seda selgitab intervjuu, mille Nissan avaldas 25. veebruaril, „See sai alguse meie nägemusest, kuidas tulevikku kujundada. Tahtsin vormi liita ainulaadse elektrisõiduki kogemusega ning autonoomse ja ühendatud tehnoloogiaga, mida Nissan Intelligent Mobility esindab. Auto kui dünaamilise juhitava objekti suhteline atraktiivsus on kontseptsiooni jaoks hädavajalik.
See kõlab lihtsalt tobedalt, kuid seal on probleem: Nissan Ariya kontseptsiooniga on autotootja lubanud liiga palju ja pakkunud liiga vähe. Kuigi interjööril on mõned huvitavad detailid, nagu vasevärvi vaip, mis värvi- ja materjalidisaineri Akiko Kitagawa sõnul “esindab elektrifitseerimist”, näeb see väljastpoolt enamasti välja nagu väga tavaline crossover.
Oma põhikujult ei erine see millegi poolest, mis läheneb revolutsiooniliselt näiteks Nissan Murano-sugusest sõidukist.

Unustage tulevikku suunatud kontseptsioonid – on palju paremaid näiteid, mida näete juba täna teedel, näiteks Porsche Cayenne või peaaegu iga Mazda CX-seeria mudel, kuidas saate crossoveri silmatorkavaks muuta.
Kuid kui nägite seda Nissan Ariya kontseptsiooni teel, võite kergesti pilgutada ja sellest ilma jääda. Ariya sobiks kokku kõigi teedel olevate vaiksete Buick Encore’ide, Chevy Equinoxide ja Ford Edge’idega.
Üks hea asi, mida võin öelda prototüübi Ariya kohta, mille Nissan avalikustas Tokyo autonäitusel, on see, et see näeb palju parem välja kui arvutiga loodud renderdus, mida Nissan mingil põhjusel otsustas oma meediaveebisaidil Arroba intervjuuga tutvustada. .
Kui ma esimest korda seda renderdust nägin ja eeldasin, et see kujutab täpselt Tokyo autonäitusel esitletud Nissani kontseptsiooni, olin ehmunud ja kirjutasin sellest artiklist esimese mustandi, enne kui taipasin, et tegelik prototüüp nägi lõpuks välja üsna ilus. natuke parem.
Kuid Nissan Ariya kontseptsiooni arvutiga loodud renderdus näeb välja väga sarnane sellega, mida saaksite, kui keegi teeks Silly Putty’st täiusliku vähendatud skulptuuri Nissan Juke’ist, venitaks seda ja seejärel siluks need kohutavad rattakoopad, mis olid Juke’i groteskne visuaalne signatuur.
Kui mõistate, et see kontseptsioon pärineb samalt disainidirektorilt, kes nagu on dokumenteeritud Brasiilia autotööstuse ajaveebis Motor Showtõi meile jäleda Nissan Juke’i, sellel kõigel on kurb mõte.
Minu eesmärk ei ole halvustada Arroba tööd üldiselt. Ta on olnud Nissani juures peaaegu kaks aastakümmet ja on kaasa teinud suure osa nende töödest peale Juke’i ja nüüd ka Ariya.
Näiteks nii Nissan Sentra kui ka Nissan Versa 2020. aasta mudelid on disaini vaatenurgast astunud suuri samme edasi.
Arroba oli samuti seotud 2009 Infiniti Essence’i kontseptsioonmis oli tõesti iluasi.
Juke on aga segane juhtum, “mida nad küll võisid mõelda”. Ja ma olen Pole kaugeltki üksi autokriitikute seas, kuna neil pole Juke’i vastu armastust.
Kui Juke’il oli kummalisel kombel siiski omajagu kultust, siis USA turg lükkas selle sisuliselt tagasi, hoolimata crossoverite praegusest populaarsusest. Nissan lõpetas mudeli tootmise USA-s pärast 2017. mudeliaastat, mil Juke’i müük oli vaid veidi üle 10 000 ühiku.
2020. mudeliaastaks toodi Euroopas turule uue põlvkonna Nissan Juke, kuid Nissanil ei ole praegu plaanis mudelit USA-sse tagastada. 2020. aasta mudeli puhul olid Juke’i kõige solvavamad disainielemendid, nagu pundunud rattakoopad, toonitud. järsult alla, lõpptulemuseks on enam-vähem tavalise välimusega subkompaktne crossover.
Sellegipoolest viitab Nissan Aria kontseptsiooni elektrilise krossoveri arvutiga loodud disain sellele, et Arroba ja tema meeskond ei ole täielikult hüljanud mõningaid Juke’i põhilisi disainielemente ja see on murettekitav.
Kui see renderdus peaks pakkuma autodisaini tulevikku elektrifitseeritud ja autonoomse transpordi esilekerkivas keskkonnas, võib teil see tulevik olla.
Kusagil joone all leidis enamik Juke’i-laadseid elemente aga väljapääsu Tokyo autonäitusele saadetud Nissani prototüübist. Seetõttu on raske mõista nende otsust esitada Juke’i-sarnane sketš koos Arroba intervjuuga.
Kuid õnnelik tulemus, et prototüüp osutus paremaks kui digitaalne renderdamine, ei lahenda põhiprobleemi: kontseptsiooni suutmatus täita suurejoonelist lubadust luua uus ja huvitav nägemus sõidukidisaini tulevikust väidetavalt julges uues. elektrifitseeritud ja intelligentse mobiilsuse maailm.
Nissani uued Sentra ja Versa mudelid on Nissani jaoks rohelised lootuse rennid. Ning selles osas on LEAF, Nissani praegune pakkumine täiselektrilise akuga EV ruumis, sugugi halva välimusega auto – eriti selle Nismo jõudlust kohandatud versioonis.
Loodetavasti saavad Arroba ja tema meeskond seda edusamme edasi arendada ja osa sellest oma crossoveridesse ja maasturitesse, nii sisepõlemis- kui ka elektrilistesse, kasutada.
Nissan Ariya kontseptsioonis nähtu põhjal pole nad aga veel selle punkti lähedal.
Seotud